شب هشتم محرم ۹۸ | مجتمع فرهنگی باران

shab 8 m 98 (1)

جلسه هشتم محرم ۹۸ | مجتمع فرهنگی باران

با موضوع : مولا مرا برای خودت انتخاب کن


🏴 شب هشتم محرم الحرام ۱۴۴۱

⬅️ باید قلبمان سرشار از رضایت باشد تا امام(ع) انتخابمان کند.

💠 رضایت، حاصل ظرفیت بالا است.

💠 برخی از مشکلاتمان حاصل ظرفیت پایین و باور غلطمان نسبت به خود است. البته بعضی مواقع مشکلات و سختی ها زمینه ساز یک جهش هم می تواند باشد.

💠 برای افزایش ظرفیت باید توانایی های روح خود را بشناسیم، آن را باور کنیم و سپس تقویت نماییم.

↩️ تقدیر چیست؟ آیا خدا روند همه مراحل زندگیمان را با جزئیات مشخص کرده؟ مثلا امروز در ساعتی مشخص اتفاقی مشخص بیفتد؟ اگر اینطور باشد پس روایت “تقدیر بنده به اندازه تفکر او است” چیست؟

💠 مثال برای تقدیر: در برخی صفحات مجازی مثل اینستاگرام صفحه جستجویی وجود دارد که برای هرکس پست های متفاوتی را نشان می دهد. این تفاوت به پست هایی که می پسندیم یا ذخیره می کنیم بستگی دارد. هرچه را انتخاب کرده باشیم مطابق همان سبک پست های دیگر را به ما نشان می دهد. رابطه زندگی روزانه ما و تقدیر هم همینگونه است.

💠 هر صبح که بیدار می شوی تقدیرت براساس عملکرد آن روزت، عملکرد روز گذشته ات و آن چیزهایی که خدا روی آنها حساس است رقم می خورد.

💠 خداوند روی بعضی مسائل حساس است و در عین مهربانی و محبت بعضی وقت ها هم بغض می کند! بعضی ها می گویند من خدا را قبول دارم ولی خدایی را که هرطور باشم تنها واکنشش لبخند باشد. این دیگر خدا نیست… بت است!

💠 مثلا زمانی که حضرت یوسف(ع) به زندانی آزاد شده فرمود سفارش ما را به پادشاه بکن، خدا گفت به کسی جز من امیدواری؟ ۱۰ سال بیشتر در زندان بمان! خداوند به بعضی مسائل حساس است! این خدا، خدا است!

💠 اگر هر صبح که بیدار می شوی حال بدی داشتی به خدا شکایت نکن، کار های اشتباهی را که دیروز پسندیدی و انتخاب کردی را بررسی کن. دنیا سلف سرویس است. خودت خوبی یا بدی را برای خود انتخاب می کنی.

💠 موسیقی هایی که می شنوی خیلی در جهت گیری ات موثر است پس درست انتخاب کن!

💠 هر صبح نعمت ها و خوبی ها را تماشا کن و شکر و سپاس بگو. نگو ای وای دوباره دنبال گرفتاری هایم! اگر نگاهت را تغییر دادی و خوش بین شدی بهترین ها برایت رقم می خورد! کمترین نعمت ها و خوبی ها را هم نادیده نگیر. چقدر زیبا است که این گفته ها و راهکار ها همان احادیث و روایاتی هستند که ۱۴۰۰ پیش گفته شده و در دین خودمان موجود است.

💠 به عنوان مثال: فردی یکسال برای کنکورش استرس داشته. همه سال را با استرس زندگی کرده بعد می گوید چرا روز کنکور استرس دارم! تو یک سال انتخابت استرس بوده. باید یک سال قبل از استرست جلوگیری می کردی.

💠 این مسئله دو روزه درست نمی شود. تا الان طور دیگری زندگی کرده ای برای تغییر کردن و خوش بین شدن باید روی خودت کار کنی و خودسازی کنی. طبق آیه قرآن اگر کسی با توکل به خدا و اعتماد به او زندگی کند خدا تنهایش نمی گذارد!

💠 سعی کنیم موسیقی هایی که گوش می کنیم، حرف هایی که می زنیم، چیزهایی که می بینیم و… را درست انتخاب کنیم.

💠 سعی کنیم دائما در یاد خدا باشیم. یاد خدا آغاز خروج از جهنم زندگی و ورود به بهشت آن است. ذکرالله دو حالت دارد:

۱⃣ ذکر گفتن لفظی: مثل سبحان الله و …

۲⃣ عبودیت: در روایت آمده؛ کسی که از ذکر من روی برگرداند در زندگی گرفتار می شود. البته به جز کفار که خدا با آن ها به گونه ای دیگر حساب می کند.

💠 چرا آمار افسردگی، خودکشی، قتل و… در بعضی کشورها که از نظر ما مثل بهشت هستند بالا است؟ بخاطر عدم یاد و ذکر خدا…

💠 شش ماه تا یک سال سعی کن خداوند تمام کانون توجهاتت باشد. طوری زندگی کن که خدا دوست دارد. مثلا خدا دوست دارد هرصبح چطور باشی؟ ذکر بگویی، با مردم درست برخورد کنی، با پدر و مادر خوب برخورد کنی و…
روزانه سه دقیقه با خدا خلوت کن و حتی برایش درد دل هایت را بنویس. اگر بصورت مستمر این کار را انجام دهی تاثیرش را نی بینی! خودت را با اراده نشان بده!

💠 شهید حججی گفت: طوری زندگی کن خدا عاشقت بشود! پس با خدا باش و پادشاهی کن!


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمام مدیا

وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا

شبکه های اجتماعی استاد محمد داستانپور

وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا
وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا

مجموعه های فرهنگی

وب سایت محمد داستانپور | تمام مدیا